MTKC RAKETŲ MODELIAVIMO BŪRELIO NARIAI PALEIDO REKORDINIO DYDŽIO RAKETĄ

 

Šie metai buvo ypatingi Kauno moksleivių techninės kūrybos centro raketų modeliavimo būrelio nariams. Spalio 3 dieną, Marijampolės aeroklube, vykusiose XXXIV Lietuvos mokinių techninių sporto šakų spartakiados kosminių modelių varžybose, ant apdovanojimų pakylos lipta net aštuonis kartus! Raketų kopijų klasėje visas tris prizines vietas užėmė mūsų nariai: Lukas Šinkūnas, Vilius Vitkevičius ir Lukas Adomas. Sportinių modelių su juostelėmis klasėje taip pat labai gerai pasirodė ir prizines vietas užėmė Martynas Dagys bei Vilius Vitkevičius. Labai geri komandos narių rezultatai įvairiose rungtyse leido užimti net tris prizines vietas.

Turime pasidžiaugti ir pasididžiuoti dar vienu raketų modeliavimo būrelio narių ir jų vadovo Adolfo Jančausko rekordiniu pasiekimu. Nors popietę buvo žvarbus oras, bet jis nesutrukdė mūsų komandai pasiekti ir Lietuvos rekordą. Uždarant varžybas, buvo sėkmingai paleista rekordinio dydžio (3,16 m aukščio) raketa. Po skrydžio modelis saugiai nusileido ant žemės paviršiaus. Vadovas A.Jančauskas, paklaustas apie didžiausios Lietuvoje raketos gaminimą, štai ką papasakojo apie šį sudėtingą ir kruopštų darbą:

„Raketų modeliavimo būrelio nariai, ruošdamiesi kasmetinėms varžyboms, nusprendė išbandyti savo įgūdžius ir sukurti patį didžiausią raketos modelį Lietuvoje. Kuriant modelį pirmiausia buvo bendrai priimta koncepcija. Raketa buvo konstruojama atsižvelgiant į FAI (Tarptautinės aeronautikos federacijos) kosminiams modeliams teikiamus reikalavimus , laikantis visų saugumo priemonių. Bendru būrelio narių sutarimu nuspręsta sukonstruoti 3,16 m aukščio modelį, kurio masė būtų 1,5 kg. Tokį jo aukštį nuspręsta gaminti, norint pranokti pastarąjį 2009 metų būrelio pasiekimą (2,98 m).

Raketos modelis pagamintas iš itin lengvų medžiagų: popieriaus, medžio, plastiko, putų polistirolo ir poliuretano. Jo gamybai buvo naudojamos Centro turimos pažangios 3D spausdinimo ir lazerines pjaustymo priemones bei sukurti esminiai raketų komponentai. Būrelio nariai aktyviai savinosi planinio ir erdvinio braižymo programų funkcijas, sukurdami reikalingus brėžinius šių priemonių panaudojimui. Visi ugdytiniai pasiskirstė užduotimis ir gamino konkrečias detales: korpusą, galvutę, stabilizatorius, parašiutą ir kt. Praktiškai visus komponentus, dėl itin didelių matmenų, reikėjo gaminti ir sujungti iš atskirtų segmentų. Šie matmenys turėjo būti tarpusavyje suderinami ir sklandžiai jungtis. Kai kuriems techniniams klausimams spręsti teko improvizuoti. Pavyzdžiui, teko sugalvoti iš ko pagaminti tokio didelio aukščio paleidimo strypą, t. y. modelio kreipiančiąją konstrukciją pirmosiomis raketos modelio paleidimo akimirkomis. Tam puikiai pasitarnavo užuolaidų karnizo bėgelis.“

Raketos paleidimas suplanuotas spalio 3 dieną Marijampolės aerodrome neatsitiktinai. Tuo metu buvo organizuojamos Lietuvos mokinių techninių sporto šakų spartakiados kosminių modelių varžybos, todėl buvo puiki proga panaudoti renginio infrastruktūrą. Bet kaip tokio dydžio raketa buvo pristatyta į vietą? „Didžiausias iššūkis surinkus visą raketos modelį buvo transportavimas į paleidimo vietą. Kai tokio dydžio raketos modelio svoris siekia vos 1,5 kg, menkiausias neatsargumas gali lemti korpuso arba stabilizatorių lūžimą. Visų sričių modeliuotojai puikiai žino, modelio taisymas prieš pat demonstravimą yra pats netinkamiausias laikas tą daryti. Antras nerimą keliantis iššūkis buvo meteorologinės prognozės. Didžiąją konstrukcijos dalį sudarė popierius, kuris, kaip visiems gerai žinoma, nėra suderinamas su lietumi,- apie iššūkius atviravo Adolfas Jančauskas.

Sveikiname Kauno moksleivių techninės kūrybos centro raketų modeliavimo būrelio narius ir jauną vadovą Adolfą, buvusį šio būrelio ugdytinį, o dabar jau technikos mokslų doktorantą, siekiant vis naujų rekordų Lietuvos raketų modeliavimo srytyje. Šių entuziastų dėka, po ilgo ir kruopštaus ruošimosi, 16 val. 57 min. šis technikos stebuklas sėkmingai startavo iš paleidimo vietos. Pakilusi į numatytą 50 m aukštį, raketa išskleidė  parašiutą ir modelis saugiai nusileido ant žemės. Vaizdo įrašą galite pamatyti čia: