PAGERBTI MEDIJŲ KRYPTIES STUDIJŲ VADOVAI

Šių metų pradžioje Kauno moksleivių techninės kūrybos centras pasipuošė šventiniais balionais. Visa tai šventinei popietei skirtai medijų krypties veiklų jubiliejui.

Šios krypties studijų ir būrelių (fotografijos, kino, TV, animacijos) ugdytiniai – šiuo metu jau subrendę ir dirbantys ar besimokantys – susirinko pabendrauti, pasidalinti prisiminimais su buvusiais savo vadovais, senais draugais ir bendraminčiais, pamatyti darbus, kuriuos kūrė būdami dar paaugliais, pasidžiaugti dabartiniais pasiekimais. Kiekvienas sveikindamasis su Kauno MTKC direktore Laimute Vaitiekūniene pažymėjo, kad čia, Centre, subrendo kaip asmenybė, nenuėjo šunkeliais.

Renginio organizatorius, vizualinio meno mokytojas ekspertas Ivanas Kuzminas Kauno moksleivių techninės kūrybos centre medijų krypties istoriją pradėjo kurti prieš 35 metus, kuomet atėjo dirbti fotografijos būrelio vadovu. Vėliau į šią veiklą įtraukė fotografijos mokytoją ekspertę Tatjaną Kuzminą. O fotografijos užsiėmimus lankantys mokiniai tapo daugelio konkursų ar festivalių laureatais, dalyvauja net tarptautinėse parodose.

Taip įdomiai susiklostė, kad Kauno MTKC medijų krypties veiklos plėtėsi kas 5 metai. Kino studijai „Kadras“, kurios vadovas Ivanas Kuzminas, jau 30. Prie šios veiklos prieš 10 metų prisijungė režisierė Neris Karpuškaitė-Akelaitienė. O jų auklėtinius sutinkame kino ar teatro industrijoje.

Pirmas laikraštis „Kadras“ išleistas prieš 25 metus (1994 m.).Tai buvo pradžia medijų ir komunikavimo studijos veiklos, kuriai jau virš 20 metų vadovauja mokytoja metodininkė Liudmila Kazlauskienė. Jos ugdytinė Neringa Jagelavičiūtė-Teišerskienė prisiminimuose rašo „Kūrėme žurnalą, leidome kūrybos knygeles, filmavome ir filmavomės. Tai neabejotinai stiprino pasitikėjimą savimi. Įgyta patirtis, o ypač – žinojimas, kad tai gali, pravertė ir ateityje. Vadovės atsidavimas šiai veiklai ir būrelio vaikams yra stebėtinas, įspūdingas, retas“.

 

Prieš 20 metų sukurta pirma TV laida „Mokyklos langas“, kurią kartu su mokiniais vedė Ivanas Kuzminas. Taip prasidėjo TV studijos veikla. Į TV produkcijos technikos ir kūrybos sritį mokinius veda vyr. mokytoja Danguolė Čiurlionienė. „Galiu drąsiai teigti, kad laikas, praleistas „Kadro“ studijoje – rengiant pirmuosius reportažus, vedant diskusines laidas ir pristatant siužetus, kuriuos anuomet dar transliuodavo televizija – tik dar labiau sustiprino norą studijuoti žurnalistiką ir darbuotis žiniose“ – savo prisiminimuose rašo Eglė Šepetytė, TV3 žinių tarnybos žurnalistė. Per tuos metus sukurta virš 556 TV laidų, kurių pavadinimai kito sulig nauja kūrybine komanda. Daugumą jų matė visa arba dalis Lietuvos per INIT TV, AR TV arba www.kadras.lt

Dokumentinio kino studijai 15 metų vadovavo mokytojas Viktoras Jurčenko. Buvę studijos nariai džiaugėsi galimybe išnagrinėti vaizdo ir garso techniką iki smulkių detalių, nes vadovas turėjo didelę šios technikos kolekciją.

Jau 5 metus Kauno MTKC veikia animacijos būrelis. Vadovė Dalia Narkevičiūtė mokinius supažindina pieštinės animacijos kūrimu. Čia jie sukuria pirmąjį savo animacinį filmą, dalyvauja kūrybinėse stovyklose.

Baigiantis popietei visi vieningai vadovams palinkėjo užaugti dar daug kūrybingų, drąsių žmonių ir nutarė susitikti po dar 5metų.

Kviečiame paskaityti keletą ištraukų iš prisiminimų, kurias ugdymo įstaigos auklėtiniai parašė apie laiką praleistą medijų krypties veiklose. Šie bei kiti auklėtinių atsiliepimai suguls į Gerosios patirties knygą, su kuria bus galima susipažinti Kauno moksleivių techninės kūrybos centre, o taip pat internete.

……….

„Esu be proto dėkinga „Kadro“ vadovams už tokią galimybę. Ir už tai, kad visi turėjome laisvę. Laivę rinktis temas, ir ruošti reportažus ne tik apie mokyklos renginius, bet apie viską, kas įdomu. Šis būrelis man pastatė ne tik profesinius pamatus, jo dėka, atradau pomėgius, susipažinau su daug įdomių žmonių ir suradau geriausią draugę. Šiuo metu sėkmingai darbuojuosi TV3 žinių tarnyboje, o prie to tikrai ne menka dalimi prisidėjo „Kadro“ studija. Linkiu gyvuoti ir toliau taip prisidedant prie jaunų žmonių svajonių išsipildymo“, – Donata Račaitė, TV3 žinių laidos vedėja, reporterė.

„Ateidavau į kiekvieną užsiėmimą mažiausiai 30 min. prieš, kad tiesiog pabūti, pabendrauti su kitais, ir likdavom visi kartu dar mažiausiai 2 val. po užsiėmimo. „Kadre“, mano manymu, labiausiai susiformavo mano asmenybė tiek dėl N. Akelaitienės pamokų apie žmogaus prigimtį, tiek dėl I. Kuzmino užsiėmimų iš profesinės kino kūrimo pusės, kur galiu save realizuoti. Per šešerius „Kadre“ praleistus metus, ten įvyko pagrindinės paauglystės patirtys, visi pakylimai ir nuosmukiai. Man „Kadras“ buvo tikroji mokykla, ir visada dėl to yra smagu sugrįžti lyg į namus“ – Vismantas Kavaliauskas, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos kino dramaturgijos studentas.

„Jaunųjų žurnalistų būrelį atėjau būdama 16-os. Mano pirmas rašinys-esė buvo apie populiariąją kultūrą. Kiek pamenu, tada rašiau apie mases, supanašėjusią visuomenę ir kad prie to prisideda populiarioji kultūra. Tai buvo kritiškas žvilgsnis. Tada svajojau, kad būsiu kultūros, meno, pramogų, renginių žurnalistė. Čia aš išmokau daug: reikšti savo nuomonę, dėstyti mintis, o svarbiausia – turėjau galimybę ieškoti ir analizuoti, kas man yra svarbu, kas man yra įdomu, kas man sekasi, kas nesiseka, ir kas aš esu. Kas žino, jei ne Jaunųjų žurnalistų būrelis, galbūt nebūčiau turėjusi tiek daug puikių pašnekesių ir nebūčiau sutikusi tiek unikalių žmonių“,- Akvilė Vitkauskaitė, „Kauno dienos“ korespondentė.

„Kauno MTKC „Kadro“ studiją lankiau maždaug 2006-2008 m. Vienas ryškesnių prisiminimų – jausmas, kai kaskart žingsniuojant į studiją kirba nežinomybė, ką tądien teks nuveikti – kokius pašnekovus kalbinti, kokia tema tekstą parašyti, kokį reportažo scenarijų sukurti. Simboliška, kad visa tai diena iš dienos tęsiasi iki šiol“, – Eglė Šepetytė, TV3 žinių tarnybos žurnalistė.

„Vos pradėjus lankyti Kadro studiją, ji atrodė tarytum Hogvartsas. Per improvizacijas, pratimus ir pašnekesius atsiskleisdavo kitokia, sudėtingesnė ir kur kas paslaptingesnė gyvenimo pusė. Net nepajusdavome, kaip staiga įsitikindavome, kad žmogus nėra tik ,,kaulai ir mėsos” – kad gyvenimas yra neišsemiamas slėpinys ir begalinės knygų lentynos bei muziejų salės talpina savyje žmonijos bandymus priartėti prie šio slėpinio. Vėliau, jau artėjant prie mokyklos baigimo ir suaugusiųjų pasaulio, atėjo suvokimas, kad Kadras kardinaliai pakeitė vertybinę sistemą, išvaduodamas nuo daugybės kompleksų ir troškimo pasirodyti bei įtikti. Būtent Kadro studijoje atsirado suvokimas, kad kiemo, klasės ir medijose besiturškiančio elito blizgučiai nėra tai, kuo derėtų sekti gyvenant savo gyvenimą. Šiandien, prabėgus septyneriems metams po Studijos baigimo, pamažu ateina suvokimas, kad tada – tose kassavaitinėse žaidybinėse improvizacijose nepastebimai pasisėjo asmenybę formuojantys grūdai, kurių vaisius sugebi įvertinti tik kur kas vėliau gyvenime. Kaskart, atsidūrus kritinėse situacijose, kai atrodo, jog nėra teisingo pasirinkimo, kai atrodo, kad viskas prarasta – mintimis grįžti atgal į Studijos metus ir pajunti, kad jau buvai panašioje situacijoje – kad jau buvo užsiėmimas, kuriame improvizuodamas pergyvenai tas aplinkybes – ir tarytum nuo skiepų – įgijau imunitetą kovai su savo menkyste ir silpnumu“, – Saulius Kovalskas, teatro režisierius.

„Prisiminus studiją “KADRAS” mane lydi tik geriausi atsiminimai, esu labai dėkinga tiek vadovui I. Kuzminui, tiek mūsų režisierei D. Čiurlionienei, kurie matė manyje galimybę užauginti tikrą reporterę ir tai visais būdais skatino, tai buvo vieni laimingiausių metų ir tą jausmą aš prisimenu iki šiol. Nedirbau žurnaliste, viskas susiklostė truputį kitaip, tačiau nenorėjau dirbti niekur kitur kaip medijose. Todėl mano kelias ėjo per radijo stotį “Kauno fonas”, dienraštį “Kauno diena”, o dabar dirbu rinkodaros projektų vadove naujienų portale “DELFI”, – Sandra Šalčė (Damušytė).

 

„Nerį Karpuškaitę – Akelaitienę vadinu savo viso gyvenimo Mokytoja. Noriu labai padėkoti Jai ir visiems žmonėms, dirbusiems ar tebedirbantiems MTKC už visus nuostabius susitikimus su garsiais Lietuvos menininkais (už jų juk slėpėsi jų noras dovanoti mums, vaikams ar paaugliams, tai, kas geriausia), teisingą sudraudimą, gerą žodį, pagalbą, o, svarbiausia, už tai, kad auklėjo mus Žmonėmis. Visus tuos žmones ir gyvenimo pamokas visada nešiosiuosi savo atmintyje ir širdyje,“ –  Laura Bakšytė

 

„Žinoma, viskas labai pasikeitė, mano komunikacijos įgūdžiai, pats kalbėjimas, manieros. “TV laidų kūrėjų” būrelis tikrai labai prisidėjo ne tik prie mano kaip asmenybės formavimosi, bet ir prie naujų pomėgių paieškų, naujų draugų, pažinčių atradimo. Išmokau ne tik taisyklingai kalbėti, skaityti, rašyti, formuluoti mintis, klausimus, atsakymus, bendrauti, bet taip pat tapau žymiai drąsesnė, atkaklesnė ir labai smalsi,“ – Ramunė Blankaitė, italų filologijos studentė  .

„Čia išmokau labiau pasitikėti savimi, savo jėgomis, įgijau patirties kalbant prieš kamerą. Čia ateidavau su didžiuliu noru ir šypsena, nes visada žinojau, kad manęs laukia nuostabi vadovė, kuri visada padės, patars ir padrąsins. Taip pat čia netrūkdavo veiklos, vykdavome į įvairius renginius, kuriuose galėdavau sutikti ir pakalbinti įžymius žmones. Tai buvo viena iš geriausių mano gyvenimo patirčių,“ – Vesta Kubiliūtė.

„Dabar, kai jau užsiėmimų nebelankau, galiu drąsiai teigti, kad tai buvo gyvenimą pakeitusi vieta, kuri man davė ne tik techninių ir teorinių žinių, kaip kurti reportažus ar filmus, bet išugdė mane kaip ir asmenybę. Labiausiai ko čia išmokau tai drąsos. Drąsos nebijoti klysti, eksperimentuoti, ieškoti naujų būtų perteikti įprastiems dalykams, drąsos apginti savo idėją ir ją įgyvendinti nuo pradžios iki pabaigos. Man labai smagu, kad Kadras buvo daugiau nei tik būrelis. Tai kartu ir bendruomenė, kurioje galiu jaustis savas ir visada laukiamas“, – Nojus Setkauskas.